Strona Szkoły Podstawowej w Stożnem
Witamy

Położenie:
            Stożne leży na wschodnich granicach Pojezierza Mazurskiego, w połowie drogi między Oleckiem i Kowalami Oleckimi, na szlaku łączącym Dolinę Wielkich Jezior Mazurskich z Pojezierzem Suwalsko - Augustowskim. Stożne należy do gminy Kowale Oleckie.


Z historii:
            Starosta książęcy, Wawrzyniec von Halle, nadał braciom Pawłowi i Staśkowi ze starostwa łeckiego (ełckiego) cztery włóki sołeckie z zadaniem założenia wsi czynszowej na 40 włókach na prawie chełmińskim. W 1939 roku było tu 364 mieszkańców.
            Przed II wojną światową znajdowały się tu dwa młyny elektryczne oraz karczma - zaadoptowane na pomieszczenia mieszkalne. Kółko Rolnicze Stożne powstało 16 lipca 1962r. W chwili zorganizowania liczyło12 członków. Prezesem był Henryk Witkowski. W1962r. nabyło ono agregat omłotowy, w następnym roku pierwszy zestaw traktorowo – maszynowy. W 10 lat później miało już m.in. 17 zestawów traktorowo – maszynowych, 2 kombajny itp. Majątek kółka wzrósł do 5,7 miliona złotych. Kółko prowadziło szeroką działalność usługową. W jego ramach istniała brygada remontowo – budowlana, prowadzono też produkcję materiałów budowlanych. Kółko przejęło do zespołowego zagospodarowania 120 ha gruntów PFZ. Kółko Rolnicze przestało istnieć w latach dziewięćdziesiątych. Na jego miejscu powstał tartak.
            Szkoła powstała w Stożnem pod koniec XVIII wieku, otrzymała zaś prawa w 1846 roku. W 1935 roku zatrudniała jednego nauczyciela, kształciła zaś w klasach od pierwszej do czwartej 32, a w klasach od piątej do ósmej 29 dzieci.

            Obecnie w Stożnem działa Szkoła Podstawowa, kształcąca w klasach od pierwszej do szóstej, posiadająca oddział przedszkolny i zatrudniająca dziewięciu nauczycieli.

 

Czas

Ulti Clocks content

Komunikaty

Najnowsze zdjęcie

Licznik odwiedzin

mod_vvisit_counterDzisiaj4
mod_vvisit_counterOgólem117735

Twój IP: 54.196.237.196
 , 
Dzisiaj jest: 29 Lip 2015

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 1 gość